FDA схвалив препарат препарат Еврісді (МНН - рисдиплам), Roche, для лікування спінальної м’язової атрофії (СМА) у дорослих та дітей віком від 2 місяців.

Зверніть увагу, що препарат Еврісді (МНН - рисдиплам) ще не зареєстрований в Україні для медичного використання.

 • У двох клінічних дослідженнях препарат Еврісді покращив рухову функцію у людей із СМА різного віку з різним рівнем тяжкості захворювання, включаючи типи 1, 2 і 3

 • Препарат Еврісді допоміг немовлятам вижити без постійної вентиляції легенів і досягти здатності сидіти без підтримки — це ключове досягнення в плані рухової функції, яке зазвичай не спостерігається при природному перебігу хвороби

 • Препарат Еврісді — це перший і єдиний препарат для лікування СМА, який можна приймати в домашніх умовах

10 серпня 2020 року компанія Roche оголосила, що Управління з продовольства і медикаментів США (FDA) схвалило препарат Еврісді (рисдиплам) для лікування спінальної м’язової атрофії (СМА) у дорослих та дітей віком від 2 місяців. У двох клінічних випробуваннях препарат Еврісді продемонстрував клінічно значуще поліпшення рухової функції у людей з СМА різного віку з різним рівнем тяжкості захворювання, включаючи типи 1, 2 і 3. Немовлята досягли здатності сидіти без підтримки принаймні 5 секунд — це ключове досягнення в плані рухової функції, яке зазвичай не спостерігається при природному перебігу хвороби. Препарат Еврісді також покращив показник виживання без постійної вентиляції легенів на 12 і 23 місяці в порівнянні з природним перебігом хвороби. Рідкий препарат Еврісді вводять щодня в домашніх умовах перорально або через зонд для годування.

«Враховуючи, що більшість людей з СМА в США залишаються без лікування, ми вважаємо, що препарат Еврісді, завдяки своєму сприятливому клінічному профілю та пероральному застосуванню, може принести значну користь для багатьох людей, які живуть з цим рідкісним неврологічним захворюванням», — сказав Леві Гаррауей (Levi Garraway), доктор медицини, доктор наук, головний лікар та керівник відділу з питань розробки лікарських засобів Roche. «Коли ми розробляли цей перший в своєму роді препарат для лікування СМА, нас постійно надихали сила і рішучість спільноти СМА, тому сьогодні ми святкуємо наше колективне досягнення разом з ними».

Участь у дослідженнях препарату Еврісді беруть більше 450 пацієнтів в рамках великої і надійної програми клінічних випробувань для СМА. Програма включає в себе немовлят віком від 2 місяців і дорослих віком до 60 років з різними симптомами і руховими функціями, таких як люди зі сколіозом або контрактурами суглобів, а також тих, хто раніше лікувався від СМА іншими ліками. Це твердження засноване на даних двох клінічних досліджень, спрямованих на представлення широкого спектру людей, що живуть з СМА: дослідження FIREFISH серед немовлят з симптомами у віці від 2 до 7 місяців; і дослідження SUNFISH серед дітей і дорослих віком від 2 до 25 років. SUNFISH – це перше і єдине плацебо-контрольоване дослідження, що включає дорослих з СМА 2-го і 3-го типів.

У дослідженні FIREFISH 41% (7/17) немовлят, які отримували терапевтичну дозу, досягали здатності сидіти без опори не менше 5 секунд, виміряної за шкалою Бейлі для оцінки розвитку немовлят та малюків – третє видання (BSID-III). Крім того, 90% (19/21) немовлят були живі без постійної вентиляції легенів протягом 12 місяців лікування і досягли 15-місячного віку або старше. Як описано, при природньому перебігу нелікованої інфантильної форми СМА, немовлята, не зможуть самостійно сидіти, і тільки 25 відсотків виживають без постійної вентиляції після 14-місячного віку. У дослідженні SUNFISH діти та дорослі, які отримували препарат Еврісді, зазнали клінічно значущого та статистично значущого поліпшення рухової функції через 12 місяців (середня різниця 1.55 бала; р=0.0156) порівняно з плацебо (1.36 бала [95% ДІ: 0.61, 2,11]; -0.19 бала [95% ДІ: -1.22, 0.84], відповідно), визначені за зміною вихідної загальної оцінки рухової функції-32 (Motor Function Measure-32).

Препарат Еврісді продемонстрував сприятливий профіль ефективності та безпеки, який був встановлений в ході клінічних випробувань FIREFISH і SUNFISH. Найбільш поширеними побічними реакціями були лихоманка, діарея і висип при більш пізньому розвитку СМА. При інфантильній формі СМА найбільш поширені побічні явища були подібними і також включали інфекцію верхніх дихальних шляхів, пневмонію, запор і блювоту. Не було отримано даних про безпеку лікування, які призвели б до відмови від участі в обох дослідженнях.

«Протягом усього життя багато людей із СМА можуть втратити здатність виконувати важливі рухи, що може вплинути на їхню здатність самостійно брати участь в аспектах повсякденного життя і навіть повністю змінити його», – сказав Кеннет Гоббі (Kenneth Hobby), президент Cure SMA. «Реєстрація препарату Еврісді – це довгоочікувана подія для нашої спільноти. Ми високо цінуємо відданість Genentech/Roche відображенню всього обсягу реальної популяції СМА в їхній програмі клінічних випробувань і розробці лікування, яке можна проводити вдома».

Препарат Еврісді призначений для лікування СМА шляхом збільшення вироблення білка виживання моторного нейрона (SMN). Білок SMN міститься у всьому організмі і має вирішальне значення для підтримки функціонування моторних нейронів і рухового апарату. Компанія Roche спільно з Фондом з СМА та компанією PTC Therapeutics керує клінічною розробкою препарату Еврісді.

Про препарат Еврісді™ (рисдиплам)

 

Препарат Еврісді – це модифікатор сплайсингу РНК гена SMN2, призначений для лікування СМА, викликаної мутаціями в хромосомі 5q, які призводять до дефіциту білка SMN. Рідкий препарат Еврісді вводять щодня в домашніх умовах перорально або через зонд для годування.

Рисдиплам отримав статус PRIME та статус  орфанного препарату від Європейського агентства з лікарських засобів (European Medical Agency, EMA) у 2018 році та статус Терапії Прориву та статус  орфанного препарату від FDA у 2017 та 2019 роках відповідно. Наразі рисдиплам був поданий для реєстрації в Бразилії, Чилі, Китаї, Індонезії, Росії, Південній Кореї і Тайвані.

FIREFISH (NCT02913482)

FIREFISH, відкрите двокомпонентне опорне дослідження, було розроблено для оцінки безпеки препарату Еврісді, переносимості, ефективності, фармакокінетики (ФК) і фармакодинаміки (ФД) у пацієнтів у віці від 1 до 7 місяців з СМА 1-го типу. У частині 1 оцінювали кілька доз препарату Еврісді і визначили терапевтичну дозу 0.2 мг/кг для частини 2. У частині 1 після 12 місяців лікування препаратом Еврісді:

 • 41% (7/17) немовлят, які отримували терапевтичну дозу, досягали здатності сидіти без опори не менше 5 секунд, що було визначено за шкалою Бейлі для оцінки розвитку немовлят та малюків – третє видання (BSID-III).

 • 90% (19/21) немовлят живі без постійної вентиляції легенів* і досягли 15-місячного віку або старше.

 • 81% (17/21) всіх пацієнтів живі без постійної вентиляції легенів* після щонайменше 23 місяців лікування і досягли віку 28 місяців або старше (медіана 32 місяці; діапазон 28-45 місяців).

*Постійна вентиляція легенів, що визначається як трахеостомія або ≥16 годин неінвазивної вентиляції легень на день або інтубація протягом ≥21 дня поспіль за відсутності або після гострої оборотної події.

SUNFISH (NCT02908685)

SUNFISH, двокомпонентне плацебо-контрольоване багатоцентрове опорне дослідження, було розроблено для оцінки безпеки препарату Еврісді, переносимості, ефективності, ФК і ФД у людей з СМА 2-го або 3-го типу у віці від 2 до 25 років, включаючи пацієнтів зі сколіозом (67% у 2-й частині) і контрактурами суглобів на початковому рівні. У частині 2, після 12 місяців, лікування препаратом Еврісді призвело до:

 • Клінічно і статистично значущого поліпшення рухової функції у дітей і дорослих, визначеного за зміною вихідної загальної оцінки MFM-32 (середня різниця 1.55 бала; р=0.0156) через 12 місяців порівняно з плацебо (1.36 бала [95% ДІ: 0.61, 2,11]; -0.19 бала [95% ДІ: 1.22, 0.84], відповідно). MFM-32 оцінює 32 різні рухові функції для широкого кола людей із СМА.

 • Поліпшення рухової функції верхніх кінцівок в порівнянні з початковим рівнем, виміряне за допомогою переглянутого модуля оцінки функції верхніх кінцівок (RULM), вторинної незалежної кінцевої точки дослідження рухової функції (різниця в 1.59 бала; р=0.0028).

 

Дані з безпеки опорних досліджень

В ході опорних випробувань FIREFISH і SUNFISH був встановлений профіль безпеки препарату Еврісді. Найпоширенішими побічними реакціями при більш пізньому початку СМА (частота – принаймні 10% пацієнтів, які отримували лікування Еврісді, і частіше, ніж у контрольній групі) були лихоманка, діарея та висип. Найбільш поширені побічні реакції при інфантильній формі СМА були аналогічні тим, які спостерігалися у пацієнтів з більш пізнім початком СМА. Крім того, найбільш частими побічними реакціями (частота – не менше 10%) були інфекції верхніх дихальних шляхів, пневмонія, запор і блювання.

На додаток до FIREFISH і SUNFISH, застосування  препарату Еврісді оцінюють у широкого кола людей з СМА, в тому числі в дослідженнях:

 • JEWELFISH (NCT03032172): відкрите діагностичне дослідження, призначене для оцінки безпеки, переносимості, фармакокінетики (ФК) і фармакодинаміки (ФД) у людей з СМА у віці від 6 місяців до 60 років, які отримували інші досліджувані або схвалені методи лікування СМА протягом не менше 90 днів до отримання препарату Еврісді. Набір учасників для цього дослідження завершено, і в ньому взяли участь 174 особи.

 • RAINBOWFISH (NCT03779334): відкрите, непорівняльне, багатоцентрове дослідження, що вивчає ефективність, безпеку, фармакокінетику та фармакодинаміку препарату Еврісді у немовлят (~n=25) від народження до шести тижнів (момент отримання першої дози) з генетично діагностованою СМА, які ще не мають симптомів. Наразі триває реєстрація суб’єктів.

СМА — це тяжке, прогресуюче нервово-м'язове захворювання, яке може призвести до летальних наслідків. Це захворювання вражає приблизно одного з 10000 немовлят і є провідною генетичною причиною смертності немовлят. СМА спричинена мутацією гена фактора виживання мотонейрона 1 (SMN1), що призводить до дефіциту білка SMN. Цей білок міститься у всьому організмі і необхідний для функціонування нервів, які керують м'язами і руховим апаратом. Без нього нервові клітини не можуть нормально функціонувати, що з часом призводить до м'язової слабкості. Залежно від типу СМА, фізична сила людини і її здатність ходити, їсти або дихати можуть бути значно зменшені або втрачені.

Неврологія – один з основних напрямків досліджень і розробок компанії Roche. Мета компанії полягає в тому, щоб здійснювати вклад в інновації для розробки нових методів лікування, щоб допомогти покращити життя людей з хронічними та потенційно тяжкими захворюваннями.

Компанія Roche досліджує більше десятка препаратів для лікування неврологічних розладів, включаючи розсіяний склероз, хвороби спектра оптиконейромієліту, хворобу Альцгеймера, хворобу Хантінгтона, хворобу Паркінсона, м'язову дистрофію Дюшенна і розлади аутистичного спектру. Разом з нашими партнерами ми прагнемо розширити межі наукового розуміння, щоб вирішити деякі з найскладніших проблем сьогодення в неврології.

Компанія «Рош» одна з провідних компаній світу в області фармацевтики і діагностики, є одним з найбільших виробників біотехнологічних лікарських препаратів для лікування онкологічних, офтальмологічних і аутоімунних захворювань, важких вірусних інфекцій і порушень центральної нервової системи. Компанія «Рош» є лідером в області діагностики in vitro і гістологічної діагностики онкологічних захворювань, а також піонером в області самоконтролю цукрового діабету. Об'єднання фармацевтичного і діагностичного підрозділів дозволяє «Рош» бути лідером в області персоналізованої медицини - стратегії, спрямованої на розробку ефективних медичних рішень для пацієнтів, з урахуванням індивідуальних особливостей кожного.

Компанія була заснована в 1896 році і протягом 120 років виробляє сучасні діагностичні засоби і інноваційні лікарські препарати для профілактики, діагностики та лікування серйозних захворювань, роблячи значний внесок у розвиток охорони здоров'я в світі. Тридцять препаратів «Рош», в тому числі життєво важливі антибіотики, протималярійні та протипухлинні препарати, включені до Переліку основних лікарських засобів ВОЗ. Дев'ять років поспіль компанія «Рош» визнається лідером в сфері фармацевтики, біотехнологій та медико-біологічних наук за показниками стійкості індексу Доу-Джонса. Група компаній «Рош» (штаб-квартира в Базелі, Швейцарія) має представництва більш ніж в 100 країнах світу, в яких, за даними 2019 року, працює більше 98 000 чоловік. У 2019 році інвестиції компанії в дослідження і розробки склали 11,7 мільярдів швейцарських франків, обсяг продажів - 61,5 мільярда швейцарських франків. В Групу компаній «Рош» входять компанії Genentech, США, і контрольний пакет акцій компанії Chugai Pharmaceutical, Японія. Додаткову інформацію про компанію «Рош» в Україні можна отримати на сайті 

Якщо Вам буде необхідна додаткова інформація щодо данного препарату, будь ласка, направте відповідний запит в компанію Ф. Хоффманн-Ля Рош Лтд на електронну адресу

Посилання:

 1. FDA approves Roche’s Evrysdi (risdiplam) for treatment of spinal muscular atrophy (SMA) in adults and children 2 months and older(доступ 10.08.2020)

Даний веб-сайт містить інформацію для пацієнтів та фахівців в області медицини і фармацевтики України. Інформація на даному сайті не повинна використовуватися для самостійної діагностики і лікування та не може бути заміною очної консультації лікаря.

КонтактиСвітlinkedinfacebooktwitterinstagramyoutubeФармацевтичні рішенняДіагностичні рішенняКар'єраМедіаПрограма підтримки пацієнтівПравова угодаПравові застереженняЗаява про конфіденційність Roche